środa, 7 grudnia 2011

Zwiększanie wydajności wg Briana Tracy1. Sprecyzuj czego chcesz - dowiedz się czego oczekuje od Ciebie kierownik lub sam wyznacz sobie cele - łatwiej będzie Ci wyznaczyć zadania priorytetowe.
2. Zanotuj to - niezapisany cel jest jedynie marzeniem, zapisując cel nadajesz mu namacalny kształt, tworzysz coś co łatwo zobaczyć.
3. Wyznacz końcowy termin dopięcia celu - inaczej pilna sprawa przestanie naglić. Bez terminu będziesz grał na zwłokę i niewiele zdziałasz
4. Sporządź listę czynności niezbędnych do wykonania celu - dopisuj każdą czynność, która przyjdzie Ci do głowy. Kiedy lista "podzadań" będzie kompletna łatwiej będzie ci znaleźć szlak po którym masz iść, aby osiągnąć cel końcowy. Zwiększy to prawdopodobieństwo osiągnięcia celu.
5. Nadaj liście formę planu - ustal hierarchę i priorytet co musisz zrobić na początku a co możesz odłożyć na później. Narysuj np schemat zbudowany z kwadratów i kółek zawierających poszczególne zadania.
6. Zacznij natychmiast działać zgodnie z planem - zrób coś, cokolwiek! Nawet prosty plan energicznie wprowadzany w życie ma większą wartość niż misterna strategia która nie zostanie wprowadzona w życie.
7. Rozłóż pracę tak, aby codziennie zrobić krok w celu zbliżenia się do określonego celu - uwzględnij czynność w planie dnia. Np. przeczytaj fragment książki na interesujący Cię temat, zadzwoń do kilku potencjalnych lub aktualnych klientów, naucz się partii nowych słówek w języku obcym.

Nigdy nie marnuj dnia - idź naprzód! Kiedy zaczniesz - nie przystawaj. Być może przy takiej decyzji lub samej dyscyplinie którą sobie narzucisz szybko prześcigniesz innych w produktywności i skuteczności.
Jasno wyznaczone cele mają dobroczynny wpływ na sposób myślenia - motywują i pobudzają do działania. Stymulują kreatywność, wyzwalają energię i pozwalają przezwyciężyć mentalny bezwład. Cele to koło napędowe sukcesu. Im są większe i lepiej określone tym radośniejsze podniecenie towarzyszy ich osiąganiu. Myśl o swoich celach  i analizuj je codziennie.kolejna część: Planuj każdy dzień z wyprzedzeniem

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz