czwartek, 8 grudnia 2011

Brian Tracy - Planuj każdy dzień z wyprzedzeniemJak osiągnąć każdy cel? Nawet tej największy i najtrudniejszy do osiągnięcia? Rozkładając go na czynniki pierwsze, a następnie wykonując kawałek po kawałku.
Umiejętność planowania i stawiania odpowiednich kroków do ich osiągnięcia ma znaczący wpływ na bieg naszego życia. Sama czynność myślenia i planowania jest już małym krokiem naprzód - budzi pokłady naszej energii, stymuluje do podejmowania działań. Każde działanie podjęte bez odpowiedniego planu kryje zalążek niepowodzenia. Im lepszy ułożysz plan tym łatwiej będzie Ci pokonać nawyk odkładania wszystkiego na później. Każda minuta poświęcona na planowanie zadania oszczędza 10 minut wykonywania go bez przygotowania. Planowanie kolejnego dnia zajmuje ok 10-12min a więc pozwala oszczędzić ok 2 godziny straconego czasu i rozproszonego wysiłku.

Planowanie jest proste. Wystarczy usiąść z kartką papieru i długopisem i zapisać wszystko to co chcemy osiągnąć zanim przejdzie do konkretnego zadania. Pamiętaj, aby zawsze pracować z listą, uzupełniać na bieżąco i dopisywać kolejne zadania zanim przystąpisz do ich wykonywania. Możesz poprawić swoją wydajność nawet o 20-25% jeśli będziesz konsekwentnie pracować z listą.
Codziennie wieczorem zapisz listę zadań na kolejny dzień. Wszystko czego nie zdążyłeś zrobić danego dnia przenieś na nową listę i dodaj to co masz wykonać nazajutrz. Zaplanowanie nowego dnia wieczorem powoduje że nasz umysł pracuje nad zadaniami nawet wtedy kiedy śpimy - często wtedy budzimy się z głową pełną pomysłów i chęci do wykonania zadania. Zrealizujemy je jeszcze szybciej niż nam się wydawało.

Będą potrzebne różne listy. Pierwsza to Lista Główna na której zapiszemy to co chcemy osiągnąć w przyszłości. Bez zwłoki wpisujmy na nie każde zadanie czy cel.
Pod koniec miesiąca sporządzamy Listę Miesięczną.
Analogicznie tworzymy Listę Tygodniową oraz Listę Dzienną.

W trakcie pracy odhaczamy wykonane zadania. Pozwala to nam dostrzec postęp, który popycha do dalszych czynów a co ważniejsze wzmacnia poczucie własnej wartości.
Zadania które umieszczamy na liście musimy uporządkować według priorytetu.

Stosując tę metodę planowania odkryjesz że znacznie łatwiej przychodzi Ci planowanie i wykonywanie zadań. Poczujesz się pewniej i silniej - nic Cię nie powstrzyma przed osiągnięciem sukcesu.


kolejna część: stosuj zasadę 20 na 80 gdzie się da

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz